Governors

In March 2015, our Governing Body reconstituated.
Details of our Governors are below.

GOVERNOR MEMBERSHIPS


Name

Category

Term of office from:

Term of office to:

Appointed by

Mrs Lisa Halford (Chair)

Co-opted

8/11/2018

7/11/2022

Governing Body

Cllr Dennis Pearce (Vice Chair)

LA

9/11/2017

9/11/2021

Governing Body

Mrs Kathy Di Franco

Co-opted

11/03/2019

11/03/2023

Governing Body

Mrs Deborah Bowman

Co-opted

8/11/2018

8/11/2022

Governing Body

Miss Anita Rye

Co-opted

8/11/2018

8/11/2022

Governing Body

Ms Hayley Cockett

Co-opted

16/05/2019

16/05/2023

Governing Body

Mrs Lesley Crockford

Co-opted

16/05/2019

16/05/2023

Governing Body

Vacancy

Parent

Governing Body

Ms Tracey Kislingbury

Parent

22/06/2017

22/06/2021

Governing Body

Ms Marta Zajac

Parent

10/11/2016

10/11/2020

Governing Body

Sarah Pope

Parent

28/06/2018

27/06/2022

Governing Body

Mrs Peta Blow

Headteacher

10/03/2014

10/03/2040

Governing Body

Mrs Piet Barbour

Staff

11/03/2019

11/03/2023

Governing Body

Mr Jim Carrington

Associate

20/02/2017

20/02/2021

Governing Body

Mrs Anna Kira

Associate

28/03/2019

28/03/2023

Governing Body


1st Committee

Standing

Staffing

Mrs Halford (Chair)

Cllr Pearce

Mrs Halford (Chair)

Cllr Pearce

Mrs Halford

Cllr Pearce

Mrs Di Franco

Anita Rye

Mrs Blow


Literacy Governor
Tracy Kislingbury
Numeracy Governor
Mrs Di Franco
Link Governor  
Lisa Halford 
EAL/SEN Governor  
Cllr Pearce 
PE & Sports Premium
Sarah Pope
PSHE Governor
Marta Zajac
Health & Safety
Lesley Crockford
Child Protection
Lisa Halford
PTA Governors  
All Parent Governors 
Training Governor
Hayley Cockett
Pupil Premium
Hayley Cockett

COMMITTEE MEMBERSHIPS
The committees meet once a term – prior to the full Governing Body meeting.
The Resources committee will monitor and evaluate the use of an impact of the school’s budget, recruitment and professional development of staff, and premises.
The Teaching and Learning committee will monitor and evaluate pupil achievement and the quality of teaching, ensuring the school provides a high quality learning experience and delivers a broad and balanced curriculum in keeping with the school’s aims, all pupil needs and legal requirements.
The Children, Families and Community committee will monitor and evaluate the
school’s contribution to pupil well-being, including safeguarding; relevant
Equality objectives; attendance, punctuality and behavior patterns and
trends; engagement with the school and community.


Resource Committee

Teaching and Learning Committee

Children, Families and Community (CFC)

1. Lisa Halford – CHAIR
2. Anita Tye – VICE CHAIR
3. Peta Blow
4. Anna Kira
5. Tracey Kislingbury
6. Jim Carrington

1. Kathy Di Franco – CHAIR
2. Cllr Dennis Pearce – VICE CHAIR
3. Peta Blow
4. Anna Kira
5. Lisa Halford
6. Sarah Pope

1. Lesley Crockford - CHAIR
2. Hayley Cockett – VICE CHAIR
3. Peta Blow
4. Anna Kira
5. Piet Barbour
6. Marta Zajac
7. Deborah Bowman


A copy of the Full Governing Body and Committee meetings’ minutes are available upon written request to the Chair of Governors – Cllr David Simpson.